SEARCH:  
  SEARCH:
HOME | GATEWAYS | ACADEMICS | ADMISSION | DIRECTORIES | VISIT | LOG IN | SITE INDEX

Awards: Faculty & Students

Academic Year '08 - '09

FACULTY - NATIONAL & INTERNATIONAL RECOGNITION

James P. Gibbs Outstanding Conservationist Award from the New York Chapter of The Wildlife Society for his book "The Amphibians and Reptiles of New York State" (Oxford University Press, 2007)

GRADUATE STUDENTS - REGIONAL AND NATIONAL RECOGNITION

Amy Dechen Honorable Mention for her paper at the International Conference of the Wildlife Disease Association
Keith Post Kenneth & Barbara Starks Award for Research in Plant Resistance to Insects
Jason Townsend EPA STAR Fellowship

Academic Year '07 - '08

FACULTY - COLLEGE AND SUNY RECOGNITION

James P. Gibbs Exemplary Researcher Award
James P. Gibbs Undergraduate Student Association's Best Advisor Award

FACULTY - NATIONAL AND INTERNATIONAL RECOGNITION

Guy Baldassarre Ducks Unlimited Wetland Conservation Achievement Award (Research/Technical Cat.)
Robert Chambers (emeritus) NYS Chapter of The Wildlife Society, Lifetime of Service Award
Annette Kretzer Selected as one of top international researchers in mycorrhizal ecology by New Phytologist

Dietland Muller-Schwarze

(emeritus)

Lifetime Achievement Award from USDA Wildlife Services (for research on beaver)
Kimberly Schulz National Center for Ecological Analysis and Synthesis Sabbatical Fellowship
Alex Weir Mycological Society of America’s William H. Weston Award for Excellence in Teaching

GRADUATE STUDENTS - DEPARTMENT AND COLLEGE RECOGNITION

Philip Boser Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Christina Boser ESF Graduate Student Travel Grant
Christina Boser Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Brandeis Brown ESF Graduate Student Travel Grant
Virginia Collins NSF GK12 Fellowship (award determined by campus committee)
Virginia Collins Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Brittany Cronk Robert A. Zabel Award
Brittany Cronk Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Helen Czech Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Zachary Danks ESF Graduate Student Travel Grant
Amanda Dillon Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Michael Fishman Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Tera Galante Josiah L. Lowe-Hugh E. Wilcox Graduate Scholarship
Jake Gillette ESF Graduate Student Travel Grant
Robin Holevinski ESF Graduate Student Travel Grant
Stephanie Johnson ESF Graduate Student Travel Grant
Brienne Meyer Josiah L. Lowe-Hugh E. Wilcox Graduate Scholarship
Brienne Meyer Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Som Mukherjee Josiah L. Lowe-Hugh E. Wilcox Graduate Scholarship
Michael O'Brien Robert A. Zabel Award
Keith Post Leroy C. Stegeman Award
Emily Pulley Josiah L. Lowe-Hugh E. Wilcox Graduate Scholarship
Samuel Quinn Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Peter Rockermann John and Etta Simeone Scholarship
Yazmin Rivera Robert Z. Zabel Award
Yazmin Rivera NSF GK12 Fellowship (award determined by campus committee)
Sara Scanga Robert L. Burgess Graduate Scholarship in Ecology
Katrina Searing NSF GK12 Fellowship (award determined by campus committee)
Michelle Serapiglia ESF Graduate Student Travel Grant
Megan Skrip Betty Moore Chamberlaine Award
Anna Stewart NSF GK12 Fellowship (award determined by campus committee)
Jason Townsend NSF GK12 Fellowship (award determined by campus committee)
Jason Townsend Edna Bailey Sussman Foundation Fellowship
Nicole Werner NSF GK12 Fellowship (award determined by campus committee)
Cheryl Whritenour Maurice and Annette Alexander Wetlands Research Award
Jacob Wickham Leroy C. Stegeman Award
Jacob Wickham Alumni Association Memorial Scholarship (Graduate Student, US citizen)
Jacob Wickham ESF Graduate Student Travel Grant
Benjamin Zuckerberg Outstanding EFB Ph.D. Student Award

GRADUATE STUDENTS - REGIONAL AND NATIONAL RECOGNITION

Brandeis Brown Sigma Xi grant in aid of research
Leandro Castello 2nd place, Best Student Paper Award, US Society for Ecological Economics Meeting
Matthew Distler US EPA GRO Graduate Fellowship (renewal)
Matthew Distler Society of Wetland Scientists Student Grant
Tony Eallonardo US EPA STAR Graduate Fellowship
William Helenbrook PLACA (Program in Latin America and the Carribbean) summer research grant
Kim McEathron Selected as an Associate by Asia Foundation's Mongolia Summer Program
Rita Monteiro NOAA National Estuarine Research Reserve Graduate Fellowship
Rita Monteiro The Sounds Conservance Grant (administered by the Quebec-Labrador Foundation Center for the Environment
Sara Scanga Best Student Botany Related Presentation, NYFA Northeast Natural History Conference
Sara Scanga US EPA STAR Graduate Fellowship (renewal)
Juliette Smith 2nd place, Best Student Poster, International Conference on Toxic Cyanobacteria
Juliette Smith US EPA STAR Graduate Fellowship (renewal)
Juliette Smith Woods Hole Oceanographic Institute Post-doctoral Research Fellowhsip
Anna Stewart Best Student Poster Award, Annual AIBS meeting (Washington, DC)
Jason Townsend Outstanding Student Presentation, Association of Field Onithologists annual meeting
Jason Townsend Mewaldt-King Award (Cooper Ornithological Society)
Jacob Wickham 2nd place, Best Presentation, Gerry Lanier Graduate Student Forum, NE Forest Pest Council Mtg.
Jacob Wickham NSF East Asia and Pacific Summer Institutes (EAPSI) Program selection
Benjamin Zuckerberg Best Student Paper Award, US International Association of Landscape Ecology Meeting
Benjamin Zuckerberg NASA - Michigan Station Professional Enhancement Award
Benjamin Zuckerberg Best Oral Presentation at the Northeast Natural History Conference in mid April, Bird ranges shifting polewards in New York State

UNDERGRADUATE STUDENTS - DEPARTMENT, COLLEGE, AND SUNY RECOGNITION

Daniele Baker Distinguished Biology Scholar Award - Environmental Biology
Daniele Baker Alumni Association Memorial Scholarship (Senior class)
Daniele Baker SUNY Chancellor’s Award for Student Excellence
Gabrielle Bedor Distinguished Biology Scholar Award - Natural History & Interpretation
Anna Conrad Alumni Association Memorial Scholarship (Sophomore class)
Amy Fox Cranberry Lake Biological Station Undergraduate Fellowship
Amy Fox Lanier/Silverborg Forest Health Award
Laura Hahn Melinda Gray Ardia Scholarship
Andres Garzon Moreno Lanier/Silverborg Forest Health Award
Alison Oakes Joseph and Ruth Hasenstab Memorial Scholarship
David Rankin Distinguished Biology Scholar Award - Conservation Biology
Katlyn Steinkerchner Ralph T. King Memorial Award
Rosanna Stoutenburg Distinguished Biology Scholar Award - Biotechnology
Eva Sztechmiler Cranberry Lake Biological Station Undergraduate Fellowship
Eva Sztechmiler Lanier/Silverborg Forest Health Award
Carol Thomas Exemplary Achievement in Natural History Interpretation
Christopher Thompson Distinguished Biology Scholar Award - Wildlife Science
Christopher Thompson Distinguished Biology Scholar Award - All Majors
Christopher Thompson Co-valedictorian, SUNY-ESF class of 2008
Stephen Tyszko Distinguished Biology Scholar Award - Aquatic & Fisheries Science
Emma Wilson Phyllis Roskin Memorial Award
Jordan Zachritz Patricia D. and Jeff J. Morrell Scholarship
Jordan Zachritz Distinguished Biology Scholar Award - Forest Health

HONORS PROGRAM MEDALS

Daniele M. Baker A Post-Audit of a Nitrogen Model for a Severely Polluted Urban Lake (Dr. Myron J. Mitchell, Honors Advisor); and winner of best Honors Thesis
Zachary R. King Bacterial Communities Associated with Rhizopogon vinicolor Tuberculate Ectomycorrhizae (Dr. Annette Kretzer, Honors Advisor)
Rosanna M. Stoutenburg Optimization of Ethanol Production from Wood Hydrolysates by Yamadazyma (Pichia) stipitis, (Dr. James P.Nakas, Honors Advisor)

UNDERGRADUATE STUDENTS - NATIONAL RECOGNITION

Alyssa DeLeon American Society of Plant Biologists Summer Research Fellowship

SUNY-ESF
State University of New York College of Environmental Science and Forestry
SUNY-ESF |
1 Forestry Drive | Syracuse, NY 13210 | 315-470-6500
Copyright © 2014 | Admissions Information | Webmaster